Antep Fıstığı Kullanım Alanlarından, Şerbetli Tatlılar

Antep Fıstığı Kullanım Alanlarından, Şerbetli Tatlılar

Güler yüz, iyi dilekler ve neşeli bir ailenin olmazsa olmazı uzun, keyifli ve kalabalık sofralardır. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım düsturunun her geçen gün daha da yayıldığı ve içten şekilde benimsendiği ülkemiz topraklarında özellikle şerbetli tatlılar, aile sofralarında önemli bir yer tutar.

Şerbetli tatlıların vazgeçilmezi

Söz konusu şerbetli tatlı olunca Türk mutfağında akla ilk gelen tatlı kuşkusuz ki baklavadır. Tabii mevzubahis baklava olunca bir konu daha akla gelir; baklava cevizli mi olmalı yoksa fıstıklı mı?

Öncelikle şunu söyleyelim incecik yufka ve o yufkaya eşlik eden bol malzemeye ek olarak şeker oranı iyi tutturulmuş bir şerbet ile yapılan baklavanın ister fıstıklı olsun ister cevizli, kötü olma ihtimali yok. Ancak şunu da kabul edelim ki malzeme listesine Yaş Antep Fıstığı eklenince baklavanın tadının daha yoğun daha tatminkar olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Ülkemizde üretilen ve üretildiği yöreden adını alan Antep Fıstığı, besin değeri yüksek ürünlerin başında gelir. Yeterli ve dengeli beslenme programlarında yerini almasının yanı sıra özellikle tatlılarda, baklavanın yanı sıra pastalarda da sıklıkla kullandığımız Yaş Antep Fıstığı Türk damak zevkinin vazgeçilmezleri arasında.

Sofralarda sunduğu lezzetin yanı sıra Taze Antep Fıstığı vücudumuza da iyi gelen besinler arasındadır. Düşük kalori ve yüksek protein içeriğinin yanında vücuda antioksidan etki sağlayan Taze Antep Fıstığı; doğru şekilde tüketildiğinde bağışıklığın artmasına yardımcı olur, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir, kalp sağlığınızı korur, cildinizin daha ışıltılı ve canlı görünmesine destek olur. Bunlara ek olarak Taze Antep Fıstığının afrodizyak özelliği olduğu da bilinmektedir.

Ancak her şeyde olduğu gibi söz konusu taze Antep fıstığı olunca dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da tüketim miktarıdır. Taze Antep fıstığı her ne kadar kalorisi düşük kuruyemişler arasında yer alsa da fazla tüketildiği zaman, tıpkı birçok şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, kilo kontrolünüzü kaybetmenize dolayısıyla kilo almanıza neden olabilmektedir. Kararında tüketim ile siz de Yaş Antep Fıstığı ve Taze Antep Fıstığının cildiniz ve vücudunuz için olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

Genel Kültür