Coca-Cola satışlarında abonelik dönemi başlıyor Coca-Cola otomat satışlarını arttırmak için abonelik modeli üzerine çalışıyor. Mayıs ayından itibaren…

Coca-Cola satışlarında abonelik dönemi başlıyor Coca-Cola otomat satışlarını arttırmak için abonelik modeli üzerine çalışıyor. Mayıs ayından itibaren…

Pandemi döneminde birçok alanda olduğu gibi, otomat satışlarında da yüzde 35’in üzerinde düşüş yaşadı. COVID-19 nedeniyle kalabalık şehir merkezleri ve toplu alanlardan uzak duran insanlar, otomatları neredeyse hayatlarından çıkardı. Zira salgından bu yana çevrimiçi alışverişler eskiye nazaran çok daha önem kazandı. Bu durum geleneksel kabul edilen birtakım ticari formülleri geride bıraktı.

Ancak Japonya’da halen daha otomatlar insan hayatında büyük rol oynuyor. Yüz yılı aşkın bir süredir atıştırmalıklardan oyuncaklara, evcil hayvan gıdalarından soğuk içeceklere kadar pek çok ürün bu cihazlarda tüketicilere sunuluyor. Şimdi halkın otomatlara ilgisini düşürmek istemeyen Coca-Cola, bu makinelere özel yeni bir sistemle sevenlerinin karşısına çıkıyor.

Japonya’da yer alan 340 bin otomat makinesinde başlayacak Coca-Cola aboneliği, ayda 2.700 Japon Yeni karşılığında günlük bir içecek almanıza izin veriyor. Güncel kur oranına göre bu rakam yaklaşık 180 TL’ye tekabül ediyor. Bu rakamlar aylık ortalama 30 kola için size biraz pahalı görünse de Japonya’daki kolanın birim fiyatına göre hesaplandığında bu rakam oldukça makul karşılanıyor.

Coke On uygulamasında aylık abonelik hizmeti başlayacak.

Abonelik sisteminin çalışması için Coke On isimli bir mobil uygulamaya ihtiyaç duyulmakta. Şimdiden 25 milyondan fazla indirilen aplikasyon Japonya dışında da ilgi odağı haline geldi. Birçok Coca-Cola bağımlısı aynı hizmetin diğer ülkelerde ne zaman başlayacağı konusundaki sabırsızlıklarını dile getirmeye başladı. Şimdilik bu konuda şirket tarafından hiçbir açıklama yapılmadı. Ancak sistem Mayıs ayında Japonya’da hayata geçtikten sonra muhtemelen yeni coğrafyalara da açılacak.

Peki ya Coke On Pass abonelik sistemi Türkiye’ye gelseydi satın almayı düşünür müydünüz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.