Donör arayan hastalara açılan umut kapısı

Donör arayan hastalara açılan umut kapısı

Yaşam Bankası, donör arayan hastalara kapılarını açtı. Kordon kanı ve dokusunun 80’den fazla hastalığa çare olabildiğini hatırlatan Yaşam Bankası FamiCord Group Yetkilisi Serdar Burku, ‘Aileler adına sakladığımız kordon kanlarının dışında, bünyemizde 3 binden fazla da bağış kanı var. İlik nakli bekleyenleri bu kanlardan faydalandırmak istiyoruz. Uyan donörü bulmak için Türkiye’deki nakil merkezlerine destek vermeye hazırız’ ifadelerini kullandı.

lösemi

3 binden fazla bağış kanı hastalara sunulmaya hazır

Tıp gün geçtikçe, yeni tedavi yöntemleri ve ümit veren gelişmelere imza atarken, tüm dünyada hastalıklar da artıyor. Ülkemizde de başta lösemi, lenfoma gibi kanser vakalarının sayısı yıllar geçtikçe yükseliyor.

Türkiye’de başka bir kordon kanı bankasının sağlayamadığı bir altyapıyı sunduklarını vurgulayan Burku, bağış kanı sistemi hakkında şu bilgileri verdi: “Kordon kanı bankalamak tüm dünyada iki şekilde gerçekleştiriliyor. Birincisi aile bankacılığı şeklinde ailelerin ücret karşılığı yaptırdığı bankalama, ikincisi ise devlet desteği ile uygun nitelikteki kordon kanlarının aile tarafından bağışlanması suretiyle halk bankacılığı yapan kurumlar tarafından saklanması. Halk bankacılığında kordon kanları uluslararası bir sistemde depolanır ve donör arayışında olan aileler doku tiplerini görebilir, uyan hücreyi talep edebilir. Ancak ülkemizde ulusal çapta hizmet veren bir halk bankamız henüz mevcut değil. Biz 3 binden fazla bağış kanını, uyum sağlayan tüm Türkiye’deki hastalara sunmaya hazırız. Sadece ilgili hekimin nakil için gerekli bilgilerle bizden talep etmesi yeterli”.

Burku, günümüzde tüm dünyada 160 kamu bankasında yaklaşık olarak 700 bin ünite kordon kanı kök hücresi ve 210 özel bankada yaklaşık olarak 5 milyon ünite kordon kanı kök hücresi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: habersundu.com

Sağlık