Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi

Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi

Popüler sesli sohbet uygulaması Clubhouse dün gece oldukça ateşli geçen bir konuşmaya ev sahipliği yaptı. Konuşmacılar arasında bulunan Mark Zuckerberg, Apple’ın gizlilik güncellemeleriyle ilgili endişelerini burada tekrar tekrar yineledi. Değişikliklerin Facebook’u çok fazla etkilemese de küçük işletme ve geliştiricileri oldukça yaralayacağını belirtti. Facebook CEO’su tartışmayı körükleyen şu sözleri söyledi:

Gerçek şu ki, bu durumu iyi idare edebileceğimize ve iyi bir konumda olacağımıza eminim. Apple’ın değişiklikleri bizi daha güçlü bir konuma getirebilir. Çünkü platformlarımızda ticaret yapan çok fazla işletme var. Ancak yine de bunlar küçük işletmeler için zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden değişikliğe karşıyım.

Facebook kurucusu, Clubhouse yayınında Apple hakkında eleştirilerini dile getirdi.

Apple ile tartışmaların ortasında kalan tek kişi Mark Zuckerberg değildi. Ona destek vermek için Spotify CEO’su Daniel Ek de birkaç cümle dile getirdi. 2019’da Avrupa Komisyonu’na Apple aleyhinde bir şikayette bulunduğunu söyledi. Bunun App Store’daki uygulama içi satın alımlardan kesilen yüzde 30’luk paydan kaynaklandığını ekledi. Ek’in konuya ilişkin yaklaşımı ise şöyle:

Benim görüşüm ise bunun yalnızca Spotify için değil, uygulama geliştiricilerinin ve içerik üreticilerinin geniş ekosistemi için çok zararlı olduğu yönünde. Bu yüzden resmi şikayette bulunduk.

Apple geçen yılın son çeyreğinde, yıllık 1 milyon dolar gelir elde eden küçük işletmeler için App Store komisyon oranını yüzde 15’e düşürdüğünü söylemişti. Fakat halen daha şirketin diğer uygulamalardan aldığı pay hiç de az değil. Peki ya siz bu konuda kimin tarafındasınız? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: yayinsitesi.com

Teknoloji