Marküteri Parkenin Tercih Edilmesini Sağlayan Etkenler

Marküteri Parkenin Tercih Edilmesini Sağlayan Etkenler

Marküteri parke, değişik ağaç çeşitlerinden oluşan hammaddeye sahip olan bir parke çeşididir. Bu parkenin yapım aşamasında ahşaplar kesilerek birbirlerinin içine geçirilir. Günümüzde marküteri parke kullanımı yoğunluk kazanmıştır ve en çok tercih edilen parke çeşitlerinden biri olmuştur. Bu parkenin yüksek tercih edilmesini sağlayan bir takım etkenler vardır.

 Marküteri Parkenin Tercih Edilmesini Sağlayan Etkenler

 Marküteri parkenin tercih edilmesini sağlayan birçok etken vardır. Bu etkenlerden ilki marküteri parke üretimi aşamasında farklı ağaçların kullanılmasıdır. Bu ağaçların kullanılması ile marküteri parke içerisinde çok sayıda renk tonu oluşur. Bu renk tonları tamamen doğaldır ve kaynağı kullanılan bu farklı çeşitlerdeki ağaçlardır. Bu renk çeşitliliği ve tamamen ağaçların rengini yansıtması nedeni yoğun talep görür. Bir başka tercih edilme sebebi ise titiz bir çalışma gerektirmesidir. Çeşitli renklerdeki ağaçlardan elde edilen ahşapların bir araya getirilmesi ile çok sayıda desen ve şekil oluşur. Bu desen ve şekillerin ikincisini yapabilmek mümkün değildir. Bunun nedeni ahşap dizilimlerinin ve renklerinin her defasında farklılık göstermesidir. Diğer bir ifade ile marküteri parke şekilleri bir defaya özeldir. Bu durum marküteri parkeye talebi artıran bir başka nedendir.

 Marküteri Parkelerin Genel Olarak Kullanımı

 Marküteri parkeler oldukça yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Hemen hemen her mekana uygulanabilen marküteri parke çeşidi genel olarak iç mimarlar ile birlikte dizayn işleri ile uğraşan kişiler tarafından tercih edilir. Bu parkeler en çok tasarım gerektiren mekânlarda kullanılır. Bunların dışında büyük otellerde, lobilerde, restoranlarda da marküteri parkelerin kullanımı yoğun görülür. Evlerde kullanımına bakıldığında evin her odasında bu parkeler kullanılabilir. Çiçekli desenler ve tüy şeklindeki motifler ile birlikte geleneksel tarzda olan şekiller de odaların zeminine uygulanabilir. Marküteri parkeler renk ve şekillerinin çeşitliliğinden dolayı daha çok lüks ve büyük mekânlar içerisinde tercih edilir. Bu mekânlar daha tasarımsal bir görüntünün elde edilmesi amacı ile bu parke türünü kullanırlar.

 Marküteri Parke Çeşidinin Hammaddesinde Yer Alan Ağaç Çeşitleri

 Marküteri parkenin içeriğinde çok sayıda ve farklı türlerde ağaçlar bulunur. Bu ağaçlardan birkaç tanesi maun, meşe, ceviz, akçaağaç ve sapelli ağaç çeşitleridir.

Genel Kültür