Online Terapi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Online Terapi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Pandeminin de etkisiyle online psikolojik danışmanlık ve destek hizmetine olan talep oldukça arttı. Yoğun iş temposundan geriye kalan zaman dilimi genellikle yetersiz kalır ve psikolojik destek almak isteyen danışanlar genellikle bu isteklerini aksatırlar. Ancak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen online terapi ile danışanlara online olarak danışmanlık verilebiliyor.

Yüz Yüze ve Online Terapi Arasında Ne Fark Var?

Son zamanlarda online psikolog tercihi popülaritesi oldukça hızlı artış gösterir durumdadır. Bugüne kadar yapılan bütün bilimsel çalışmalarda, online ve yüz yüze olan terapinin eş değer bir etkinlik gösterdiğini görülmektedir. Çevrim içi ile yüz yüze olan terapi arasında belirgin herhangi bir fark bulunmamakta ve terapiye katılan pek çok kişi başarılı bir şekilde sonuç aldığını belirtmektedir.

Neden Online Terapi Tercih Edilmeli?

Yüz yüze olan terapiden tek farkı istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden seanslara katılabilme şansına sahip olmanızdır. Özellikle sehir merkezlerinden uzak yerlerde yaşayanlar, bedensel olarak engeli olanlar ya da sıkıntıları sebebiyle dışarı çıkmaya çekinenler için online psikolojik danışmanlık kolay erişebilir ve faydalıdır. Kullanımı kolay olan online psikolojik etkinlikler ve seanslar için teknik bir bilgiye de gerek yoktur. Seanslara katılma son derece kolaydır.

Online Terapiler Neden Bu Kadar Popüler?

Günümüzde yoğun iş temposuna sahip olan kişiler kendilerine ayıracak zaman bulamazlar ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunda psikolog‘a gidemezler. Ancak online psikologlar sayesinde canlı seanslar gerçekleştirilir. Bu şekilde terapi ihtiyacı olan kişiler ekstra bir zaman ayırmadan, ulaşımda zaman kaybetmeden istediği ortamda psikolojik destek alabilir. Randevu almak için beklemenize gerek yoktur. Terapiye katılım sağlamaya çekinen bireyler kendi konforlu alanlarında daha rahat olur ve daha rahat iletişim kurabilirler. Hizmet hakkında daha detaylı bilgiye Bakırköy psikolog web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Psikolojik Destek ve Terapi

Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilirler. Çocuk terapisi çocukların daha iyi iletişim kurabilmesini, kendisini daha iyi ifade etmesini ya da herhangi bir problemi çözebilmek için hizmet veren bir daldır. Çocuk psikoloğu tarafından verilecek psikolojik destek ile çocuklar kendini çok daha kolay bir şekilde ifade edebilir, kaygılarını kolaylıklar atlatabilir.

Moda ve Yaşam