Pekinez

Pekinez

Pekinez, kökeni Uzak Doğu’dan Çin’e kadar gitmekte olan bir köpek ırkı çeşididir.

Bu cinsin ortaya çıkış tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Eski çağlarda bu cins köpeklerin kötü arındırdığına ve insanları ruhları kötü ruhlara karşı koruduğuna inanıldığından kutsal ırk canlıları olarak kabul edilmekteydi. Geçmişte her kralın mutlaka bu cinsten bir köpeği olurdu ve mezarına köpeği ile gömülürdü. 19.yüzyılda görünüşleri ile İngiltere’de şov köpeği olarak kullanıldı. Dünyada kısa zamanda popülerliğini arttırarak ülkemizde de sevilen popüler köpek cinslerinden bir tanesidir.

En dikkat çekici özelliği kısa olan boyuna rağmen korkusuz olmasıdır. Bu cins köpekler cesaretlidir ve boyuna aldırmadan herkese kafa tutarak gücünü gösterme eğilimindedir.

Genel olarak güveni çok yüksektir ve kendinden büyük köpeklere karşı da cesaret göstermektedir. Ayrıca sosyal olan ırk insanlarla vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. Yalnız olmayı sevmezler ve kalabalıktan hoşlanmaktadırlar. Bu cins köpekler sahipleri ile ve onunla ilgilenen kişilerle derin ve duygusal bağlantılar kurmaktadırlar.

Son derece oyuncudurlar ve sahiplerine karşı oldukça neşelidirler. Hareketli kişilikleri bazen yaramazlığa dönmektedir.

Sahiplenildiği ailede sadece sahibiyle değil ailenin tamamıyla sevgi bağı kurabilmektedir. Bu cins köpekler, yabancılara karşı temkinli yaklaşmaktadır. Ailesini koruma hissiyle bazı zamanlarda hırçınlaşabilmektedir.

Diğer evcil hayvanlarla her zaman çok iyi anlaşamamaktadırlar. En iyi anlaştığı cins yine kendi ırkı ya da kendi boyundaki hayvanlar olmaktadır. Aksi durumda kendini korumak için diğer hayvanlara karşı hırçın tavırlar sergilemektedirler. Asil köpeklerden bir tanesidirler ve kendine has karakterleri bulunmaktadır.

Bu cins köpeğin bakımı birçok köpek ırkına göre kolay olmaktadır. Ancak en önemli bakım önerisi beslenmesi konusunda olacaktır. Köpeklerin cinsine özel olarak üretilen köpek mamaları sağlığının korunması için tavsiye edilmektedir. Uzun tüylerinin bulunması tüy bakımını önemli konuma getirmektedir.

Pekinez ve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://www.patibul.com/19/pekinez sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür