Tenis Oynama Şekli Üzerine Notlar

Tenis Oynama Şekli Üzerine Notlar

Global sporlar alanında pek çok olimpik sporun adı geçmektedir. Bu spor dalları hem kendine has enerjisi ile dikkat çekmekte ve hem de bazı isimlerle özdeşleşmektedir. Ve hatta bazı sporlar vardır ki bu örnekler daha çok sporcuları ile bilinmekte ve tanınmaktadır. Bu spor dalları içerisinde en iyi örneklerden biri de tenistir. Tenis kendine has oyun dinamikleri ile tüm dünyada önemli bir sporsever kitleye ulaşmaktadır. Dünya çapında düzenlenen turnuvalar ile adından söz ettiren bu dal aynı zamanda birçok ismin içinde yetiştiği büyük bir havuzdur. Fransız menşeili bir spor olan tenis, dönemin burjuvasının kendi aralarındaki eğlencesi olarak bilinmektedir. Zaman içinde değişen ve gelişen bu alan İngilizler tarafından tüm dünyaya mâl edilmiştir. Zaman içinde de tenis oynama şekli ortaya çıkmıştır.

Tenis dışarıdan bakıldığında çok kolay bir spor olarak görülebilir ancak bu sporun icra edilebilmesi için birçok kurala uyulması gerekir. Tenis birçok dinamiği içinde barındıran bir spordur. Genel kuralları dışında mevcut şartlardan da etkilenerek tenis oynama şekli ortaya çıkmıştır. Genel manada maçların seyri kolay takip edilir. Teniste servis atışı oyunu başlatır. En basit ifadeyle topa tenis raketi ile vuran oyuncu, topu fileye değdirmeden karşı tarafa yönlendirir. Oyuncu bunu yaparken topu fileye değdirirse bu hatadan sayılır ve ikinci kez atış hakkı tanınır. Bundan sonra yapılan atışta top tekrar fileye değerse karşı oyuncunun hanesine puan yazılır. Ayrıca attığı top çizgi dışına çıkarsa sayı yine karşı tarafın olur. Bunların dışında oyuncu servis atışı yapmadan önce topu kendi sahasında birden fazla kes sektirirse yine puanı karşı taraf alır.

Tenis oynama şekli anlamında var olan detaylardan bir diğeri de setlerdir. Tenis oynarken söz konusu olan setler 3 ile 5 arasında değişmektedir. Oyunun 3 set olmasına karar verilmişse bir oyuncunun maçı alabilmesi için 2 set kazanmış olması şartı vardır. Eğer maç 5 set üzerinden oynanacaksa bir oyuncunun maçı alabilmesi için 3 set kazanmış olması şartı aranmaktadır. Atışlarda her bir set başında servis atışı değişmektedir. Bu değişim oyuncular arasında sırayla takip etmektedir.

Spor