Uluslararası Tenis Federasyonu

Uluslararası Tenis Federasyonu

Uluslararası Tenis Federasyonu kısaltması ile ITF, uluslararası alanda yani tüm ülkelerde tenis sporunu, maçlarını yöneten en yetkili birim ve merciidir. Uluslararası tenis Federasyonu her tenis federasyonunun da bağlı olduğu bir merciidir. Uluslararası Tenis Federasyonu’nun çatısı altında en başta ulusal tenis federasyonları yerini korumaktadır. Federasyon, bağımsız olan bir kuruluş türüdür. Bünyesi içerisinde toplamda 210 adet kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası Tenis Federasyonu yani ITF, 1 Mart 1913 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tenis Federasyonu’nun merkezi ise Londra, İngiltere’de yer almaktadır. Londra, İngiltere’de yer almakta olan bu federasyonda 206 adet ulusal federasyonun üyeliğini barındırır. Uluslararası Tenis Federasyonu’nun başkanlık görevini ise Francesco Ritti Bitti’dir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu, Türkiye’de tenis sporu için geçerli olan en yüksek ve en yetkili merciidir. Türkiye içerisinde bulunan her türlü tenis ile ilgili kurum ve kuruluşlar Türkiye Tenis Federasyonu’na bağlıdır. Buna bağlı kalarak Türkiye içerisinde tenis ile ilgili lisans işlemlerinin hepsi de bu federasyona bağlı olarak onaylanır. Türkiye Tenis Federasyonu neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta olan bir federasyon olsa da asıl özerk yapısına 1953 yılında kavuşmuştur. 1953 yılından itibaren devamlılığını sürdüren ve süregelen bir federasyondur. Federasyonun bugünkü başkalık görevini ise Cengiz Durmuş yapmaktadır. Cengiz Durmuş sadece Türkiye Tenis Federasyonu başkanı olmak ile kalmayıp oldukça iyi bir tenis oyuncusu konumundadır.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş Kimdir?

Cengiz Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu’nda başkanlık görevini 2015 yılından beri devam ettiren bir bireydir. Durmuş, federasyon içerisinde başkanlığa 5.genel seçimlerden sonra seçilmiş olup amacının sadece başkalık ile kalmadığını da belirtmiştir. Seçimden hemen sonra açıklama yapan Cengiz Durmuş, tenis sporunu ülke içinde global ve aynı zamanda da oldukça aktif bir spor haline getirmek istediğine de vurgu yapmıştır. Cengiz Durmuş, 1965 yılı ve Ağrı doğumludur. Durmuş, Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olmuş olup, kariyer planlamalarına ise 1990 yılında başlamıştır. 1990 yılı ile 1993 yılları arasında atletizm kulübünde amatör olarak idarecilik yapmıştır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor